Redaksiyon nedir ve nasıl yapılır?

 

Redaksiyon, bir metnin imla, gramer ve anlatım açısından dile hâkim bir editör tarafından elden geçirilerek düzenlenmesi ve yayımlanmaya uygun hale getirilmesidir.

Yazar metnini yazarken bazı sözcükleri yanlış yazabilir, noktalama işaretlerini yanlış ya da eksik kullanabilir, metnin anlatım bozuklukları olabilir, metin içi tutarsızlıklar görülebilir. İyi bir redaksiyon çalışmasıyla metnin bütün bu hata ve kusurları düzeltilerek metin son şeklini alarak yayımlanmaya hazır hale gelir.

Redaksiyon nasıl yapılır?

Metin üzerinde çalışmaya başlamadan önce Word programındaki “Değişiklikleri İzle” özelliği aktif hale getirilir. Bu özellik aktif hale getirildiğinde metin üzerinde yaptığınız bütün değişiklikler farklı bir renkte görünür. Böylelikle yazar metnindeki bütün değişiklikleri takip edebilr.

Metnin redaksiyonu tamamlandıktan sonra “son okuma” yapılarak yazara gönderilir. Metnin son okumasını başka bir editörün yapması en doğrusudur. Zira bazen iyi bir redaktörün de gözünden kaçabilecek hatalar olabilir. Başka bir göz son okumada metnin gözden kaçan kusurlarını fark ederek eksiksiz hale gelmesini sağlayabilir.

Siz de metinlerinizin kusursuz olmasını istiyorsanız, bizimle çalışın.

tashih, şiir tashih, roman tashih

Here is a collection of places you can buy bitcoin online right now.